Osinkokalenteri 2022

| | Aihe: Säästäminen ja sijoittaminen
Osinkokalenteri 2022

Osingot ovat osakeyhtiön jakamaa voitto-osuutta omistajilleen. Osingon saa, jos omistaa osakkeen yrityksen täsmäytyspäivänä.

Irtoamispäivä on se päivä, jolloin osake ei enää oikeuta osinkoon tai muihin etuihin.

Milloin osinkoja maksetaan? Kuinka paljon kukin yhtiö maksaa osinkoja?

Seuraavasta taulukosta löydät Helsingin pörssissä listattujen yritysten osinkotiedot vuonna 2022 maksettujen ja maksettavien osinkojen osalta. Varmista osinko yrityksen omilta sivuilta, jos löydät taulukosta mielenkiintoisen osinkoyhtiön.

Osinkokalenteri 2022

OsakeyhtiöIrtoaminenTäsmäytysMaksuOsinko
Aallon Group21.3.202222.3.20224.4.20220.20
Admicom28.2.20221.3.20228.3.20222.00
Administer19.5.202220.5.20220.00*
Afarak Group2.6.20223.6.20220.00*
Aiforia Technologies6.4.20227.4.20220.00
Aktia Pankki7.4.20228.4.202219.4.20220.56
Aleksandria Pankkiiriliike1.4.20224.4.202212.4.20220.62
Alma Media30.3.202231.3.20227.4.20220.35
Anora Group12.5.202213.5.202220.5.20220.45*
Apetit6.5.20227.5.202216.5.20220.40*
Aspo7.4.20228.4.202219.4.20220.23
Aspo3.11.20224.11.20220.22*
Aspocomp Group27.4.202228.4.20225.5.20220.15
Atria A4.5.20225.5.202212.5.20220.63*
Avidly31.3.20221.4.20220.00
Basware23.3.202224.3.20220.00
BBS-Bioactive Bone Substitutes29.4.20222.5.20220.00
Betolar24.3.202225.3.20220.00
Bilot21.4.202222.4.20220.00
Bilot29.4.20222.5.202211.5.20220.7595
Biohit B16.6.202217.6.20220.00*
Bioretec14.4.202219.4.20220.00
Bittium7.4.20228.4.202219.4.20220.04
Boreo20.4.202221.4.202229.4.20220.21
CapMan17.3.202218.3.202225.3.20220.08
CapMan15.9.202216.9.202223.9.20220.07*
Cargotec18.3.202221.3.202228.3.20221.08
Caverion29.3.202230.3.20226.4.20220.17
Citycon23.3.202224.3.202231.3.20220.125
Citycon22.6.202223.6.202230.6.20220.125*
Citycon22.9.202223.9.202230.9.20220.125*
Citycon14.12.202215.12.202230.12.20220.125*
Componenta11.4.202212.4.20220.00
Consti6.4.20227.4.202214.4.20220.45
Detection Technology31.3.20221.4.20228.4.20220.35
Digia22.3.202223.3.202230.3.20220.17
Digital Workforce13.4.202214.4.20220.00
Digitalist Group27.4.202228.4.20220.00
Dovre Group31.3.20221.4.20220.00
EAB Group8.4.202211.4.202220.4.20220.11
EcoUp25.5.202226.5.20221.6.20220.06*
Eezy13.4.202214.4.202226.4.20220.10
Eezy19.10.202220.10.202227.10.20220.05*
Efecte18.3.202221.3.20220.00
Elecster A22.4.202225.4.20222.5.20220.29
Elisa7.4.20228.4.202220.4.20222.05
Endomines25.5.202227.5.20220.00*
Enedo4.5.20225.5.20220.00*
Enento Group29.3.202230.3.202211.4.20221.00
Enersense5.4.20226.4.20226.5.20220.05
Enersense31.10.20221.11.20228.11.20220.05*
eQ24.3.202225.3.20221.4.20221.00
Etteplan7.4.20228.4.202219.4.20220.40*
Exel Composites7.9.20228.9.202215.9.20220.10
Exel Composites7.12.20228.12.202215.12.20220.10
Faron Pharmaseuticals25.4.202226.4.20220.00
Fellow Pankki10.3.202211.3.202218.3.20220.053
Fifax2.5.20223.5.20220.00
Finnair8.4.202211.4.20220.00
Fiskars17.3.202218.3.202225.3.20220.38
Fiskars8.9.20229.9.202216.9.20220.38*
Fodelia13.4.202214.4.202217.5.20220.04
Fondia25.3.202228.3.20224.4.20220.28
Fortum29.3.202230.3.20226.4.20221.14
Glaston13.4.202214.4.202226.4.20220.03
Gofore28.3.202229.3.20225.4.20220.28
Harvia8.4.202211.4.202220.4.20220.30
Harvia17.4.202218.10.202225.10.20220.30*
Heeros30.3.202231.3.20220.00
Herantis Pharma21.4.202221.4.20220.00
HKScan A31.3.20221.4.20228.4.20220.04
Honkarakenne B14.4.202219.4.202226.4.20220.25
Huhtamäki28.4.202229.4.20226.5.20220.47
Huhtamäki30.9.20223.10.202210.10.20220.47
Ilkka-Yhtymä 127.4.202228.4.20225.5.20220.20
Ilkka-Yhtymä 18.11.20229.11.202216.11.20220.10*
Ilkka-Yhtymä 227.4.202228.4.20225.5.20220.20
Ilkka-Yhtymä 28.11.20229.11.202216.11.20220.10*
Incap0.00*
Inderes6.4.20227.4.202214.4.20220.80
Innofactor1.4.20224.4.202211.4.20220.08
Investors House25.1.202226.1.20222.2.20221.00
Investors House28.4.202229.4.20226.5.20220.15
Kamux21.4.202222.4.202229.4.20220.08
Kamux20.10.202221.10.202228.10.20220.12
Kemira25.3.202228.3.20227.4.20220.29
Kemira26.10.202227.10.20223.11.20220.29*
Kempower14.4.202219.4.20220.00
Keskisuomalainen29.4.20222.5.20229.5.20220.70
Kesko A8.4.202211.4.202220.4.20220.27
Kesko A21.6.202222.6.202229.6.20220.26
Kesko A12.9.202213.9.202220.9.20220.27
Kesko A12.12.202213.12.202220.12.20220.26
Kesko B8.4.202211.4.202220.4.20221.06
Kesko B21.6.202222.6.202229.6.20220.26
Kesko B12.9.202213.9.202220.9.20220.27
Kesko B12.12.202213.12.202220.12.20220.26
Kesla A9.3.202210.3.202217.3.20220.20
Kojamo17.3.202218.3.20225.4.20220.38
Kone2.3.20223.3.202210.3.20222.10
Konecranes16.6.202217.6.202228.6.20221.25*
Kreate Group30.3.202231.3.202211.4.20220.45
Lamor Corporation29.4.20222.5.20220.00
Lassila & Tikanoja18.3.202221.3.202228.3.20220.46
LeadDesk29.3.202230.3.20220.00
Lehto Group3.5.20224.5.20220.00*
Lemonsoft6.4.20227.4.202220.4.20220.13
Lifeline SPAC I19.5.202220.5.20220.00*
Loihde6.5.20229.5.202217.5.20220.55*
Loudspring
Marimekko16.2.202217.2.202224.2.20220.20
Marimekko13.4.202214.4.202225.4.20223.60
Martela A18.3.202221.3.20220.00
Merus Power18.3.202221.3.20220.00
Metso Outotec22.4.202225.4.20222.5.20220.12
Metso Outotec28.10.202231.10.20227.11.20220.12*
Metsä Board A25.3.202228.3.20227.4.20220.41
Metsä Board B25.3.202228.3.20227.4.20220.41
Modulight3.5.20224.5.20220.00*
Musti Group28.1.202231.1.20228.2.20220.22
Musti Group9.8.202210.8.202218.8.20220.22*
Nanoform Finland13.4.202214.4.20220.00
Neste31.3.20221.4.20228.4.20220.41
Neste29.9.202230.9.20227.10.20220.41
Netum30.3.202231.3.20227.4.20220.11
Nexstim1.4.20224.4.20220.00
Next Games29.4.20222.5.20220.00*
Nixu20.4.202221.4.20220.00
NoHo Partners28.4.202229.4.20220.00
Nokia2.5.20223.5.202212.5.20220.02*
Nokia25.7.202226.7.20224.8.20220.02*
Nokia24.10.202225.10.20223.11.20220.02*
Nokia6.2.20237.2.202316.2.20220.02*
Nokian Renkaat29.4.20222.5.202211.5.20220.55
Nordea Bank25.3.202228.3.20224.4.20220.69
Norrhydro Group18.3.202221.3.202228.3.20220.06
Nurminen Logistics12.4.202213.4.202222.4.20220.0095
Nurminen Logistics8.9.20229.9.202216.9.20220.0095*
Olvi A31.3.20221.4.202220.4.20220.60
Olvi A25.8.202226.8.20222.9.20220.60
Oma Säästöpankki31.3.20221.4.20228.4.20220.50
Optomed11.5.202212.5.20220.00*
Oriola A16.3.202217.3.202221.4.20220.04
Oriola B16.3.202217.3.202221.4.20220.04
Orion A24.3.202225.3.20221.4.20221.50
Orion B24.3.202225.3.20221.4.20221.50
Orthex7.4.20228.4.202221.4.20220.09
Orthex30.9.20223.10.303311.10.20220.09
Outokumpu1.4.20224.4.202211.4.20220.15
Ovaro Kiinteistösijoitus14.4.202219.4.20220.00
Panostaja8.2.20229.2.202216.2.20220.03
Partnera22.4.202225.4.20224.5.20220.08
Pihlajalinna14.4.202219.4.202226.4.20220.30
Piippo25.2.202228.2.202215.7.20220.026
Ponsse8.4.202211.4.202220.4.20220.60
PunaMusta Media28.3.202229.3.20225.4.20220.18
Purmo Group26.4.202227.4.20224.5.20220.18
Purmo Group23.9.202226.9.20223.10.20220.18
Puuilo23.5.202224.5.202231.5.20220.15*
Puuilo19.10.202220.10.202227.10.20220.15*
QPR Software7.4.20228.4.20220.00
Qt Group16.3.202217.3.20220.00
Raisio K13.4.202214.4.202226.4.20220.14
Raisio V13.4.202214.4.202226.4.20220.14*
Rapala VMC24.3.202225.3.20221.4.20220.15
Raute A0.80*
Reka Industrial7.4.20228.4.202220.4.20220.09
Relais Group14.4.202219.4.202226.4.20220.36
Remedy Entertainment14.4.202219.4.202226.4.20220.17
Revenio Group11.4.202212.4.202221.4.20220.34
Robit23.3.202224.3.20220.00
Rovio8.4.202211.4.202220.4.20220.12
Rush Factory12.4.202213.4.20220.00
Saga Furs2.5.20223.5.202210.5.20221.99
Sampo19.5.202220.5.202231.5.20224.10*
Sanoma8.4.202211.4.202220.4.20220.27
Sanoma27.10.202228.10.20224.11.20220.27
SavoSolar27.4.202228.4.20220.00
Scanfil22.4.202225.4.20222.5.20220.19
Sievi Capital12.5.202213.5.20220.00*
Siili Solutions1.4.20224.4.202211.4.20220.18
Sitowise Group21.4.202222.4.202229.4.20220.10
SkartaNYAB4.5.20225.5.20220.00*
Solteq25.3.202228.3.20220.00
Solwers22.4.202225.4.20222.5.20220.04
Soprano24.5.202225.5.20220.00*
Sotkamo Silver28.4.202229.4.20220.00
Spinnova6.5.20229.5.20220.00*
Sprinqvest31.3.20221.4.20228.4.20220.30
SRV Yhtiöt29.3.202230.3.20220.00
SSAB A7.4.20228.4.202213.4.20220.51
SSAB B7.4.20228.4.202213.4.20220.51
SSH Communications Security28.3.202229.3.20220.00
Stockmann B24.3.202225.3.20220.00
Stora Enso A16.3.202217.3.202224.3.20220.55
Stora Enso R16.3.202217.3.202224.3.20220.55
Suominen25.3.202228.3.20227.4.20220.20
Taaleri7.4.20228.4.202220.4.20221.20
Talenom4.3.20227.3.202214.3.20220.17
Tallink Group0.00*
Tecnotree20.4.202221.4.20220.00
Teleste7.4.20228.4.202219.4.20220.14
Telia Company7.4.20228.4.202213.4.20220.10
Telia Company26.10.202227.10.20221.11.20220.10
Terveystalo8.4.202211.4.202220.4.20220.14
Terveystalo7.10.202210.10.202219.10.20220.14
TietoEVRY25.3.202228.3.20226.4.20220.70
TietoEVRY23.9.202226.9.20225.10.20220.70
Titanium6.4.20227.4.202214.4.20220.91
Toivo Group1.4.20224.4.20220.00
Tokmanni Group24.3.202225.3.20228.4.20220.96
Trainers’ House6.4.20227.4.202214.4.20220.60
Trainers’ House14.12.202215.12.202222.12.20220.10
Tulikivi A28.4.202229.4.20220.00
United Bankers24.3.202225.3.20221.4.20220.80
UPM-Kymmene30.3.202231.3.20227.4.20221.30
Uponor16.3.202217.3.202224.3.20220.33
Uponor14.9.202215.9.202222.9.20220.34*
Vaisala A30.3.202231.3.202211.4.20220.68
Valmet23.3.202224.3.202231.3.20221.20
Valoe26.5.202227.5.20220.00*
Verkkokauppa.com25.3.202228.3.20224.4.20220.06
Verkkokauppa.com29.4.20222.5.20229.5.20220.061
Verkkokauppa.com25.7.20220.062*
Verkkokauppa.com7.11.20220.062*
Viafin Service27.4.202228.4.20225.5.20220.40
Viking Line28.4.202229.4.20220.00
Vincit24.3.202225.3.20221.4.20220.20
WithSecure17.3.202218.3.20220.00
Wulff Group11.4.202212.4.202221.4.20220.065
Wulff Group11.10.202212.10.202221.10.20220.065
Wärtsilä B4.3.20227.3.202214.3.20220.12
Wärtsilä B28.9.202229.9.20226.10.20220.12
YIT18.3.202222.3.20227.4.20220.08
YIT3.10.20224.10.202212.10.20220.08*
Ålandsbanken A31.3.20221.4.20228.4.20222.00
Ålandsbanken B31.3.20221.4.20228.4.20222.00
* Ehdotettu osinko
Päivitetty 2.5.2022

Osakesäästötili sopii osinkoyrityksiin sijoittamiseen

Osakesäästötileillä on voinut käydä kauppaa vuoden 2020 alusta lähtien. Osakesäästötili on kiinnostava työkalu ennen kaikkea sijoittajille, jotka sijoittavat säännöllisesti osinkoja maksaviin kotimaisiin yhtiöihin. Perinteisellä arvo-osuustilillä maksat vuosittain veroja osingoista. Osakesäästötilin sisällä osingot ovat verovapaita, mikä mahdollistaa korkoa korolle -ilmiön hyödyntämisen täysimääräisesti.

Vertaile osakesäästötilit

Tietoa osinkokalenterin tuottajasta

VertaaEnsin.fi on vertaillut taloustuotteita vuodesta 2015. Tarjoamme henkilökohtaiseen talouteen ja kuluttamiseen liittyvää vertailutietoa maksutta. Vuosittain yli miljoona kuluttajaa käyttää palveluamme. Vertailutyökalujen (esim. lainavertailu ja sähkön kilpailutus) lisäksi sivustomme sisältää laajan valikoiman talousaiheisia vinkkejä, vertailuja ja tilastoja. Toimintaideamme on yksinkertainen: Me vertaamme – sinä säästät!

Pihla Pietiläinen

Pihla Pietiläinen

Pihla Pietiläinen työskentelee VertaaEnsin.fi:llä markkinoinnin ja sisällöntuotannon parissa. Pihla on opiskellut valtiotieteitä ja tarkastelee rahoitusalaa mielellään yhteiskunnallisesta näkökulmasta.

Tarjoukset