Osinkokalenteri 2020

|Posted by | Kaikki artikkelit, Muut aiheet, Sijoittaminen
Tags: , ,

kalenteri

Osakesäästötileillä on voinut käydä kauppaa vuoden 2020 alusta. Osakesäästötili on ennen kaikkea kiinnostava työkalu sijoittajalle, joka sijoittaa kotimaisiin yhtiöihin, jotka maksavat säännöllisesti osinkoja. Osingot ovat osakeyhtiön jakamaa voitto-osuutta omistajilleen.

Osingot ovat verovapaita osakesäästötilin sisällä. Tämä mahdollistaa korkoa korolle ilmiön hyödyntämisen täyteen potentiaaliinsa. Arvo-osuustilillä maksat vuosittain veroja osingoista. Osakesäästötilillä vastaavasti muuten rahat, jotka olisit maksanut veroina, kasvavat korkoa tilin sisällä.

Osingon saa jos omistaa osakkeen yrityksen täsmäytyspäivänä.

Vuonna 2019 Helsingin pörssiin listautuneet yritykset maksoivat osinkoja peräti 13,8 miljardia osakkeenomistajilleen. Milloin osinkoja maksetaan? Kuinka paljon kukin yhtiö maksaa osinkoja? Tuleva osinkokevät näyttää lupaavalta.

Irtoamispäivä on se päivä, jolloin osake ei enää oikeuta osinkoon tai muihin etuihin.

Alla olevasta taulukosta löydät Helsingin pörssissä listattujen yritysten osinkotiedot. Suuri osa taulukon osingoista ovat vielä ehdotettuja osinkoja näin varhaisessa vaiheessa vuotta. Varmista osinko yrityksen omilta sivuilta jos löydät taulukosta mielenkiintoisen osinkoyhtiön.

Osinkokalenteri 2020

OsakeyhtiöIrtoaminenTäsmäytysMaksuOsinkoTuotto %
Aallon Group26.3.202027.3.20200.181.50
Admicom3.2.20204.2.202011.2.20200.720.85
Afarak Group22.5.201923.5.201900.00
Ahlstrom-Munksjö31.12.20204.1.202111.1.20210.130.85
Ahlstrom-Munksjö1.10.20202.10.20209.10.20200.130.85
Ahlstrom-Munksjö26.3.20201.7.20209.7.20200.130.85
Ahlstrom-Munksjö26.3.202027.3.20203.4.20200.130.85
Ahola Transport A15.4.201916.4.201926.4.20190.0222.59
Aktia Pankki A12.4.201915.4.201925.4.20190.615.61
Alma Media18.3.201919.3.201926.3.20190.353.90
Altia26.3.202027.3.20203.4.20200.424.87
Apetit29.3.20191.4.20198.4.20190.44.52
Asiakastieto Group30.3.202031.3.20209.4.20200.952.71
Aspo30.10.20202.11.20209.11.20200.232.74
Aspo8.4.20209.4.202020.4.20200.222.63
Aspocomp Group4.4.20195.4.201912.4.20190.122.19
Atria A30.4.20204.5.20200.424.17
Avidly2.4.20193.4.201910.4.20190.081.33
Basware20.3.202023.3.202000.00
BBS-Bioactive Bone Substitutes8.4.20199.4.201900.00
Biohit B25.4.201926.4.201900.00
Bittium2.4.20203.4.202014.4.20200.11.43
CapMan12.3.202013.3.202020.3.20200.093.25
CapMan12.3.202013.3.202020.3.20200.041.45
Cargotec30.9.20201.10.20208.10.20200.61.79
Cargotec18.3.202019.3.202026.3.20200.61.79
Caverion24.3.202025.3.20201.4.20200.081.10
Citycon17.12.202018.12.202030.12.20200.151.55
Citycon22.9.202023.9.202030.9.20200.151.55
Citycon19.6.202022.6.202030.6.20200.151.55
Citycon18.3.202019.3.202031.3.20200.151.55
Citycon18.3.202019.3.202031.3.20200.050.52
Componenta17.5.201920.5.201900.00
Consti Yhtiöt7.4.20208.4.20200.162.00
Cramo27.3.202030.3.202000.00
Detection Technology17.4.202020.4.20200.381.54
Digia17.3.202018.3.202025.3.20200.12.00
Digitalist Group3.4.20194.4.201900.00
Dovre Group28.3.201929.3.201925.4.20190.012.90
EAB Group8.4.20199.4.201916.4.20190.13.21
Eezy Oyj23.8.201926.8.20194.9.20190.1361.94
Eezy Oyj23.8.201926.8.20194.9.20190.11.43
Eezy Oyj29.3.20191.4.20198.4.20190.081.14
Efecte5.4.20198.4.201900.00
Efore12.4.201915.4.201900.00
Elecster A26.4.201929.4.20197.5.20190.333.98
Elisa3.4.20206.4.202015.4.20201.853.32
Endomines20.5.202020.5.202000.00
Enersense11.4.201912.4.201900.00
eQ26.3.202027.3.20203.4.20200.553.73
eQ26.3.202027.3.20203.4.20200.070.47
Etteplan3.4.20206.4.202015.4.20200.353.27
Evli Pankki10.3.202011.3.202018.3.20200.665.67
Exel Composites22.3.201925.3.20191.4.20190.182.86
F-Secure25.3.202026.3.202000.00
Fellow Finance4.4.20195.4.201915.4.20190.041.04
Finnair19.3.202020.3.20200.23.10
Fiskars A9.9.202010.9.202017.9.20200.282.28
Fiskars A12.3.202013.3.202020.3.20200.282.28
Fondia28.3.201929.3.20195.4.20190.374.20
Fortum18.3.202019.3.202026.3.20201.15.01
Glaston3.4.20206.4.20200.021.74
Gofore27.3.201928.3.20194.4.20190.192.51
Harvia3.4.20206.4.20200.383.49
Heeros25.3.202026.3.202000.00
Herantis Pharma12.4.201915.4.201900.00
HKScan A16.4.202017.4.202000.00
Hoivatilat27.3.201928.3.20194.4.20190.171.07
Honkarakenne B15.4.201916.4.201900.00
Huhtamäki30.4.20204.5.202011.5.20200.892.13
Ilkka-Yhtymä 15.11.20196.11.201913.11.20190.24.55
Ilkka-Yhtymä 117.4.201918.4.201929.4.20190.24.55
Ilkka-Yhtymä 24.11.20195.11.20190.25.13
Ilkka-Yhtymä 217.4.201918.4.201929.4.20190.25.13
Incap16.4.201917.4.201900.00
Innofactor3.4.20194.4.201900.00
Investors House12.4.201915.4.201924.4.20190.233.46
Kamux15.4.201916.4.201925.4.20190.161.88
Kemira27.10.202028.10.20204.11.20200.282.12
Kemira26.3.202027.3.20207.4.20200.282.12
Keskisuomalainen A29.4.201930.4.20198.5.20190.634.90
Kesko A30.9.20201.10.20208.10.20201.241.95
Kesko A31.3.20201.4.20208.4.20201.282.01
Kesko B30.9.20201.10.20208.10.20201.241.82
Kesko B31.3.20201.4.20208.4.20201.281.88
Kesla A6.3.20209.3.202016.3.20200.153.23
Kojamo13.3.202016.3.20202.4.20200.341.97
Kone26.2.202027.2.20205.3.20201.72.98
Konecranes27.3.202030.3.20201.23.71
Lassila & Tikanoja13.3.202016.3.202023.3.20200.925.72
Lehto Group1.4.20192.4.20199.4.20190.2410.43
Loudspring29.4.201930.4.201900.00
Marimekko17.4.202020.4.20200.92.14
Martela A13.3.202016.3.202000.00
Metso23.3.202024.3.202031.3.20201.474.29
Metsä Board A27.3.202030.3.20207.4.20200.11.61
Metsä Board A27.3.202030.3.20207.4.20200.142.26
Metsä Board B27.3.202030.3.20207.4.20200.142.44
Metsä Board B27.3.202030.3.20207.4.20200.11.75
Neo Industrial29.3.20191.4.201929.4.20190.020.65
Neste12.10.201913.10.201920.10.20190.10.26
Neste12.10.201913.10.201920.10.20190.461.19
Neste8.4.20209.4.202020.4.20200.461.19
Nexstim28.3.201929.3.201900.00
Next Games22.5.201923.5.201900.00
Nixu8.4.20209.4.202000.00
NoHo Partners25.4.201926.4.20199.5.20190.343.00
Nokia9.4.202010.4.202000.00
Nokia3.2.20204.2.202013.2.202000.00
Nokian Renkaat3.4.20206.4.202017.4.20201.585.96
Nordea Bank26.3.202027.3.20203.4.20200.44.91
Nordic ID21.3.201922.3.201900.00
Nurminen Logistics15.4.201916.4.201900.00
Olvi A30.8.20192.9.20199.9.20190.451.12
Olvi A17.4.201918.4.20199.5.20190.451.12
Oma Säästöpankki30.4.20192.5.20199.5.20190.141.39
Oriola A18.3.202019.3.20200.094.27
Oriola B18.3.202019.3.20200.094.34
Orion A26.3.202027.3.20203.4.20201.53.90
Orion B26.3.202027.3.20203.4.20201.53.87
Outokumpu1.4.20202.4.20209.4.20200.12.26
Outotec12.3.202013.3.202031.3.20200.11.80
Ovaro Kiinteistösijoitus14.3.201915.3.201900.00
Panostaja7.2.202010.2.202017.2.20200.055.58
Pihlajalinna5.4.20198.4.201915.4.20190.10.65
Piippo5.4.20198.4.201900.00
Ponsse4.4.20195.4.201912.4.20190.82.48
Privanet Group1.4.20192.4.201900.00
PunaMusta Media1.4.20192.4.20199.4.20190.253.88
QPR Software5.4.20198.4.201900.00
Qt Group15.3.201918.3.201900.00
Raisio K25.3.202026.3.20202.4.20200.133.69
Raisio V25.3.202026.3.20202.4.20200.133.70
Rapala VMC27.3.202030.3.202000.00
Raute A1.4.20202.4.20201.455.39
Remedy Entertainment9.4.201910.4.201917.4.20190.10.71
Revenio Group21.3.201922.3.201929.3.20190.280.94
Robit28.3.201929.3.201900.00
Rovio1.4.20202.4.20200.092.23
Rush Factory7.5.20198.5.201900.00
Saga Furs C30.4.20204.5.202011.5.20200.55.11
Sampo A24.4.202027.4.20202.25.31
Sanoma29.10.202030.10.20206.11.20200.252.20
Sanoma26.3.202027.3.20203.4.20200.252.20
Savo-Solar29.3.20191.4.201900.00
Scanfil25.4.201926.4.20196.5.20190.132.52
Sievi Capital30.1.202031.1.202012.2.20200.1512.71
Siili Solutions28.3.201929.3.20195.4.20190.232.38
Silmäasema11.4.201912.4.201923.4.20190.11.67
Solteq28.3.201929.3.201900.00
Soprano29.4.201930.4.201900.00
Sotkamo Silver12.4.201915.4.201900.00
SRV Yhtiöt27.3.202030.3.202000.00
SSAB A9.4.201910.4.201915.4.20190.144.21
SSAB B9.4.201910.4.201915.4.20190.144.46
SSH Communications Security27.3.201928.3.201900.00
Stockmann A19.3.202020.3.202000.00
Stockmann B19.3.202020.3.202000.00
Stora Enso A20.3.202023.3.202030.3.20200.53.73
Stora Enso R20.3.202023.3.202030.3.20200.54.01
Suominen20.3.202023.3.20203.4.20200.052.11
Taaleri19.3.202020.3.202027.3.20200.323.77
Talenom26.2.202027.2.20205.3.20200.751.79
Tallink Grupp20.6.201921.6.20193.12.20190.077.03
Tallink Grupp19.6.201920.6.20193.7.20190.055.02
Tecnotree11.4.201912.4.201900.00
Teleste23.4.202024.4.20200.11.82
Telia Company22.10.202023.4.202028.10.20200.1152.92
Telia Company3.4.20206.4.20209.4.20200.1152.92
Terveystalo5.10.20206.10.202013.10.20200.131.06
Terveystalo5.4.20206.4.202015.4.20200.131.06
TietoEVRY22.3.201925.3.20199.4.20191.454.64
Tikkurila29.10.202030.10.20206.11.20200.251.59
Tikkurila25.3.202026.3.20206.4.20200.251.59
Titanium16.4.201917.4.20193.5.20190.76.54
Tokmanni Group19.3.202020.3.20200.624.43
Trainers´ House17.12.201918.12.201930.12.20190.012.51
Trainers´ House28.3.201929.3.201900.00
Tulikivi A25.4.201926.4.201900.00
United Bankers21.3.201922.3.201929.3.20190.212.28
United Bankers21.3.201922.3.201929.3.20190.22.17
UPM-Kymmene1.4.20202.4.202016.4.20201.34.27
Uponor16.9.202017.9.202024.9.20200.271.98
Uponor17.3.202018.3.202025.3.20200.261.90
Uutechnic Group11.4.201912.4.201900.00
Vaisala A8.4.20209.4.202020.4.20200.611.67
Valmet20.3.202023.3.20203.4.20200.83.27
Valoe27.5.201928.5.201900.00
Verkkokauppa.com28.10.201929.10.20195.11.20190.0511.26
Verkkokauppa.com12.8.201913.8.201920.8.20190.051.24
Verkkokauppa.com13.5.201914.5.201921.5.20190.0491.21
Verkkokauppa.com29.3.20191.4.20198.4.20190.0481.19
Viafin Service22.4.202023.4.20200.252.23
Viking Line24.4.202027.4.20200.452.34
Vincit26.3.202027.3.20206.4.20200.142.92
Wulff Group5.4.20198.4.201917.4.20190.15.08
Wärtsilä B9.9.202010.9.202017.9.20200.242.09
Wärtsilä B6.3.20209.3.202016.3.20200.242.09
YIT21.9.202022.9.20206.10.20200.141.99
YIT13.3.202016.3.20207.4.20200.141.99
YIT13.3.202016.3.20207.4.20200.121.71
Yleiselektroniikka12.4.201915.4.201924.4.20190.332.34
Ålandsbanken A3.4.20206.4.20200.83.85
Ålandsbanken A3.4.20206.4.20200.20.96
Ålandsbanken B3.4.20206.4.20200.84.03
Ålandsbanken B3.4.20206.4.20200.21.01
Otto Laitinen

Otto Laitinen

Otto Laitinen on VertaaEnsin.fi PR- ja markkinointivastaava. Otto on valmistunut Turun yliopistosta pääaineenaan mediatutkimus. Hänen kiinnostuksen kohteitaan ovat fintech ja taloudellinen hyvinvointi. Otto kirjoittaa talousaiheista aktiivisesti eri julkaisualustoille, kuten Microsoft Network.